Biljana Rakić VP of Human Capital Coing

Kako da izgradite sjajnu i stabilnu kompanijsku kulturu unutar remote tima?

Da li firma koja većinu posla obavlja iz kancelarije može da pređe na rad od kuće bez oštećivanja kompanijske kulture?

Kako radnici ljudskih resursa mogu da dočekuju i integrišu nove zaposlene u firmu u toku tranzicije na remote režim rada?

Da li rad van kancelarije uopšte može da bude održivo rešenje?

Sve su ovo pitanja sa kojima sam se suočila svega 10 dana nakon što sam se zaposlila u CAKE.com-u u martu 2020. godine. Međutim, uz konsultaciju sa kolegama i mentorima koji su već bili suočeni sa sličnim izazovima, kao i uz stručnost CAKE.com-ovog HR tima, uspeli smo da od naše firme napravimo jednu koja iz dana u dan sve više napreduje, iako većina njenih zaposlenih radi od kuće.

A evo kako i vi to možete uraditi.

Upoznajte svoje zaposlene

Prvi korak ka uspostavljanju pozitivne i stabilne kompanijske kulture u firmi zahteva identifikaciju njenih prednosti i mana. A, kao što znamo, niko ne poznaje te aspekte firme bolje od ljudi koji rade u njoj. Stoga je pre prelaska na remote režim rada – ili neposredno nakon prelaska, ako smo na to iznenadno primorani, kao što je kod nas bio slučaj – potrebno obaviti razgovore sa svim zaposlenima.

Jedan-na-jedan sastanci sa zaposlenima mogu da nam otkriju:

  • očekivanja koji zaposleni imaju od svog poslodavca (koje mi zatim možemo da pokušamo da ispunimo – ili ne), ali i
  • nedoumice koje zaposlenima izazivaju stres (a koje možemo na licu mesta da pojasnimo).

Iako smo ove sastanke prvi put uveli kada je u firmi radilo manje od 100 ljudi, ovaj sistem smo lako skalirali i na 400 zaposlenih. A, uz dovoljni broj zaposlenih u ljudskim resursima, ne sumnjam da ćemo moći da održavamo ove razgovore čak i kada budemo imali hiljade zaposlenih.

Verujte zaposlenima

Ono što se u našem slučaju pokazalo kao najbitnije za kreiranje pozitivne kompanijske kulture pri prelasku na rad od kuće bilo je poverenje.

Prema jednom Microsoft-ovom istraživanju, čak:

  • 85% poslodavaca je priznalo da nemaju poverenje u zaposlene koje rade od kuće, iako je
  • 87% zaposlenih izjavilo da im se nivo produktivnosti nije izmenio u prelasku na rad od kuće.

U svakom slučaju, znamo da invazivne tehnike nadzora i mikromenadžment imaju izrazito negativan uticaj kako na produktivnost tako i na mentalno zdravlje zaposlenih.

Stoga je građenje kulture uzajamnog poverenja na poslu jedan od najboljih načina da podstaknemo produktivnost pri radu od kuće. Naš dokaz da smo u tome uspeli dolazi i u vidu našeg procenta obrta zaposlenih. Naime, u toku 2022. godine je svega 3% naših zaposlenih odlučilo da napusti firmu – što je neviđen uspeh u bilo kojoj branši, a kamoli u IT industriji.

Uvedite elemente fleksibilnosti

Svima je poznato da remote rad ne mora da se obavlja samo u domovima zaposlenih.

Oni mogu da rade podjednako dobro na bilo kojoj lokaciji, sve dok imaju pristup internetu. U suštini, ovaj režim rada nudi zaposlenima potpunu slobodu biranja lokacije sa koje će obavljati svoje poslove. Ipak, poslodavci su u stanju da svojim zaposlenima ponude još veću fleksibilnost – što smo uradili uvođenjem kliznog početka radnog vremena. Sa druge strane, fleksibilnost je samo jedan aspekt građenja stabilne kompanijske kulture. 

Kako bi zaposleni znali šta ih čeka u toku radnog dana, potrebno je održati neki vid rutine.

U toku pandemije, to smo uradili tako što smo od svih zaposlenih tražili da između 12 i 4 popodne budu onlajn i dostupni svojim kolegama. Mimo toga, oni su mogli sami da biraju kada će odraditi preostale sate svoje smene. U HR odseku firme, rutinu smo uveli tako što smo se trudili da se svi intervjui sa kandidatima održavaju u isto vreme svakog dana. To nam je omogućilo da imamo veću fleksibilnost van tih termina.

Osmislite proces uvođenja novih zaposlenih u firmu

Kao što sam već pomenula, od kada je CAKE.com prešao na remote režim rada, naša firma se povećala za preko 300 zaposlenih. To znači da smo morali da osmislimo način da uvedemo sve te nove ljude u firmu koja je i danas većinski remote.

Vremenom smo formirali 2 značajna procesa kojima integrišemo ljude u kompanijsku kulturu i to: grupne check-in sastanke, i work buddy sistem.

Nedeljni check-in sastanci dozvoljavaju svima koji su zaposleni u prethodna 2 meseca da razmenjuju iskustva. Pored toga, ova okupljanja dozvoljavaju HR timu da kontinualno proverava i osnažuje procese integracije novih zaposlenih.

Drugi aspekt integracije jeste način na koji mi stimulišemo one spontane razgovore koji bi se odvijali u kancelariji, a kroz koje bi novi zaposleni dobijali neka neformalna saznanja o firmi i njenim zaposlenima. Svakom novom zaposlenom dodeljujemo osobu koja je već integrisana u firmu, sa kojom može da „skoči” na video poziv, popije kafu i priča o bilo čemu.

Stvorite prilike za povezivanje

Manjak prilika za upoznavanje i povezivanje između zaposlenih jeste jedna od najvećih prepreka za građenje pozitivne kompanijske kulture u remote-first firmama.

Stoga firme koje žele da pređu na rad van kancelarije moraju da se posvete kreiranju prilika za neformalnu komunikaciju između zaposlenih. Pored toga što podstičemo razmenu neformalnih poruka između zaposlenih u internalnim kanalima, veći stepen integracije postižemo i kroz organizaciju:

  • edukativnih radionica koje se odvijaju kako onlajn tako i uživo,
  • neformalnih okupljanja na nivou tima, kao i
  • većih događaja sa ciljem ojačavanja kompanijske kulture.

Prilagodite remote režim rada potrebama svoje firme

CAKE.com je bila jedna od prvih firmi koja je 2020. godine uvidela neophodnost prelaska na remote režim rada. Ali, zašto smo 2024. godine i dalje remote-first firma? Jednostavno, kroz implementaciju gorepomenutih rešenja, rad od kuće je postao jedna od najvećih prednosti naše firme.

U isto vreme, sada kada remote rad nije obavezan zarad sigurnosti radnika, dali smo zaposlenima slobodu izbora između rada u kancelariji i rada od kuće.

Ta fleksibilnost je zapravo ono što nam pomaže da odgovorimo na potrebe zaposlenih, gradimo poverenje, i održavamo stabilnu kompanijsku kulturu koja će moći da raste zajedno sa firmom.

Iskusna menadžerka ljudskih resursa sa dokazanim sposobnostima rada u IT industriji. Takođe, poseduje i iskustvo kao trenerkinja i edukatorka u različitim sferama poput razvoja timova, rada sa pojedincima i grupama, komunikacionih veština.

Podrži Empple zajednicu

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića.